سبدخرید
0 محصول - 0,00 ﷼
سبد خرید شما خالیست

ماسه شسته

0 ارائه نظریه |  ارائه نظریه
موجودی
اسه یکبار شسته و ماسه دوبار شسته : ماسه در کارهای ساختمانی معمولی یکبار شسته شده 06 و یا 08 می باشد . دوبار شسته شده یعنی عاری از هرگونه خاک و مواد زائد می باشد و قطر بزرگترین دانه موجود درآن 6 و 8 میلیمتر می باشد. کارایی بتن را زیاد می کند و مثلا ًدر کاشیکاری بکار می رود. هر چه ماسه فیلر کمتر داشته باشد SE یا ارزش ماسه ای بیشتری پیدا میکند. البته برای بتن حداکثر مقداری برای SE در نظر گرفته می شود و عدم وجود فیلر کیفیت بتن را کاهش می دهد.
مقدار:
ماسه شکسته: شن و ماسه شکسته که از خرد کردن قطعات بزرگ سنگ (Over Size) درون سنگ شکن بدست آید. با توجه به اينکه شن و ماسه طبيعي از رويهم غلطيدن تکه هاي سنگ در اثر، جريان آب رودخانه ها و خرد شدن آنها توليد مي شود و ممکن است راهي طولاني را با سنگهاي ديگر در بستر رودخانه طي نمايد (تقريباً قطعه سنگهاي درشتر مانند آسياب ساچمه اي نسبت به قطعات ريزتر عمل مي نمايد) در نتيجه دانه هاي شن و ماسه حاصل از جريان آب رودخانه گرد گوشه بوده در صورتيکه دانه هاي شن و ماسه شکسته نيز گوشه است دانه هاي گرد گوشه بعلت آنکه سطح آنها صيقلي مي باشد داراي اصطحکاک داخلي کمتري بوده و بهتر به رويهم مي لغزد و در نتيجه در ملاتهاي ماسه سيمان بهتر زير ماله بنا شکل مي گيرند و زير آجر يا فرش موزائيک يا فرش سنگ پهن مي شوند و در بتون ريزي نيز روي همديگر لغزيده و حجم قالب را پر مي نمايند، در صورتيکه شن و ماسه شکسته بعلت تيز گوشه بودن اصطحکاک داخلي بالايي بين دانه ها وجود داشته و داراي لغزندگي مناسب به روي هم نيستند. ولي دانه هاي شکسته بعلت همين اصطحکاک داخلي زياد و تيز گوشه بودن در راه سازي مخصوصاً در قسمت روسازي راه بيشتر مورد مصرف دارند زيرا چرخهاي اتومبيل ها در موقع ترمز کردن و همچنين در موقع تغيير سرعت دادن و همچنين در سرپيچ ها که يک نيروي گريز از مرکز مايل است اتومبيل را به خارج از جاده پرتاب نمايد فقط نيروي اصطحکاک في مابين جاده و چرخ مانع پرتاب اتومبيل به خارج جاده مي شود و همچنين در موقع ترمز کردن نيروي اصطحکاک شديدي بين چرخ اتومبيل و جاده زير آن بوجود مي آيد که در اين موقع (سرپيچ ها و هنگام ترمز کردن) چرخ اتومبيل مي خواهد دانه هاي تشکيل دهنده لايه هاي روسازي را به يک طرف جمع نمايد و به اصطلاح جاده را فتيله کند و وقتيکه اتومبيل قوس را طي نمود و يا دراثر ترمز متوقف شد اين نيرو از بين مي رود و يک تغيير مکان جزئي دانه در روسازي باقي مي ماند اتومبيل بعدي در همين موقعيت اين تغيير مکان جزئي را مضاعف مي نمايد، بعد از چندي جاده مخصوصاً در سرپيچ ها پله پله شده و به اصطلاح لايه هاي روسازي زير چرخ اتومبيل ها فتيله مي شود. ماسه هاي شکسته بعلت اصطحکاک داخلي زياد به سختي روي همديگر لغزيده و زير چرخ هاي وسائل نقليه بهتر مقاومت کرده و نيروهاي وارده از چرخ اتومبيل را بهتر تحمل مي نمايد در نتيجه خيلي ديرتر از شن ماسه طبيعي زير چرخ هاي وسايل نقليه فتيله شده و جاده ديرتر موج بر مي دارد.

ماسه یکبار شسته و ماسه دوبار شسته : ماسه در کارهای ساختمانی معمولی یکبار شسته شده 06 و یا 08 می باشد . دوبار شسته شده یعنی عاری از هرگونه خاک و مواد زائد می باشد و قطر بزرگترین دانه موجود درآن 6 و 8 میلیمتر می باشد. کارایی بتن را زیاد می کند و مثلا ًدر کاشیکاری بکار می رود. هر چه ماسه فیلر کمتر داشته باشد SE یا ارزش ماسه ای بیشتری پیدا میکند. البته برای بتن حداکثر مقداری برای SE در نظر گرفته می شود و عدم وجود فیلر کیفیت بتن را کاهش می دهد.

ماسه ملاتی: ماسه در سنگ شکن یا از مصالح کوهی یا از مصالح رودخانه ای تولید میشه که با توجه به سایزی که برای ماسه تعریف میشه(( 4.76 الی 0.15)میلیمتر) در هنگام خورد کردن سنگ مقداری مصالح زیر 0.15 میلیمتر و مقداری بیش از4.76 میلیمتر تولید میشه که نهایتا قسمت اول رو با شستن و قسمت دوم رو با سرند جدا میکنن.به اولی ماسه شسته میگن که در بتن سازه ای کاربرد داره و یه نوع ماسه دیگه ماسه ملاتی میگن که بتنی که ازش تولید میشه در کارهای غیر سازه ای مثل بتن مگر کاربرد داره.

ماسه کفی: اگر در ملات گل آهک بجای خاک از ماسه کفی استفاده شود به آن ملات ماسه آهک گفته میشود.ملات ماسه آهک بیشتر در دیوار چینی کاربرد دارد. از ملات ماسه آهک برای سطوحی که در جوار رطوبت هستند هم میتوان استفاده کرد. ملات ماسه آهک تا چندین روز باید مرطوب نگهداشته شود در غیر اینصورت فعل وانفعالات شیمیائی آهک در ملات مذکور متوقف شده وملات میسوزد.

ماسه خاکی: این ملات فقط از مخلوط کردن خاک و آب به دست آمده و برای بنایی در بناهای ساده خشتی روستایی مصرف می شود. این ملات پس از خشک شدن، احتمال ترک برداشتن و در نتیجه خرد شدن در زیر فشار را خواهد داشت و باعث می شود تا اتصال رجها از بین برود.چنانچه در خاک ماسه های ریزدانه موجود باشد، نوع ملات خاکی مقاوم می شود و خطر جمع شدن و ترک برداشتن و خرد شدن ملات در بین رجها از بین می رود. برای ساختن این ملات بیشتر از مصالحی به نام ماسه خاکی استفاده می شود. خودگیری این ملات در هوای آزاد و خشک است. از ملات مرغوب خاکی برای اسکلت سازی بخصوص پوششهای طاقی خشتی استفاده فراوان می شود. از خاکهای آوار، نباتی، هموسی، لجن و غیره جهت ملات های خاکی نمی توان استفاده کرد.

گچ کشته : گچ را از الک هایی با سوراخ هایی بسیار ریز رد می کنند. سپس آن را با مقدار زیادی آب (تا آنجا که نگارنده اطلاع دارد حدود 80 – 70% وزن گچ) مخلوط می کنند. پس از آن برای جلوگیری از تشکیل کریستال ها که موجب سخت شدن می شود، آن را مالش می دهند. پس از 12 – 10 دقیقه مالش، گچ کشته به دست می آید.در قشر رویه سفیدکاری، ملات گچ خالص به کار می‌رود و برای اینکه فرصت کافی برای کار کردن با آن وجود داشته باشد، هنگام گرفتن آن را ورز می‌دهند تا بلورهای سوزنی شکل گچ مهلتی برای در هم رفتن پیدا نکنند و ملات یکپارچه گچ درست نشود. چنین ملاتی را ملات گچ کشته می‌نامند.گچ کشته در تماس با اجسام، سفیدی پس می‌دهد و بسیار نرم است. وجود آهک نشکفته، آهک دو آتشه (سوخته) و منیزی سوخته در ملاتهای گچ، سبب ایجاد آلوئک در اندودهای گچی می‌شود.پس از اندود کاری با ملات گچ از گچ کشته استفاده می کنند. گچ کشته هرگز سخت نشده و تا قبل از خشك شدن حالت شكل‌پذيري خود را حفظ مي‌كند.

گچ تیز یا تیزون : در ظرف به مقدار یک پیمانه آب ریخته ودو پیمانه گچ را بطور ملایم بر کل سطح آب می پاشیم تا کاملا سطح آب را بپو شاند سپس هم می زنیم (ورز می دهیم)این گچ پس از استفاده خیلی سفت و سخت می گردد. از این گچ بیشتر در ساخت قالبهای مخصوص استفاده می شود.به سرعت سفت می شود. از این ملات برای اندود کردن دیوار ها و سقف ها و همچنین بعنوان چسباننده قطعات ساختمانی مانند سنگ ،آجر، نصب چارچوب ها و ... استفاده میشود.

این محصول هنوز بازنگری نشده.

مرکز ارائه قالب های فارسی جوملا وبسته های آموزشی طراحی سایت

تماس با ما

  • ایمیل dolatshah.m@gmail.com
  • تلفن 00989120697076-00987136364485
  • آدرس : دفتر مرکزی : استان فارس  - شیراز -- خیابان دکتر حسابی_ شهرک آرین _ خیابان فن آوری_پارک علم و فن آوری استان فارس
    ساختمان نفت و گاز  شماره 5224
  • کد پستی:78811-719762